دسته‌بندی نشده

تجهیزات مورد نیاز استخر

راه‌اندازی و اجرای استخر نیازمند تجهیزات گوناگونی است که برای براورد برخی از این تجهیزات باید حجم استخر محاسبه شود.
این تجهیزات شامل تصفیه خانه،تجهیزات گرمایش، گندزدایی و … میشوند.

لوازم مورد نیاز موتورخانه استخر عبارتند از :

*پمپ تصفیه  *فبلتر  *کلرزن  *مبدل (درصورت گرمایش)  

*پمپ استخر، مهمترین بخش سیستم تصفیه استخر است و اگر نباشد پمپاژ آب به فیلتر صورت نخواهد گرفت؛ در نتیجه سیرکولاسیونی در کار نخواهد بود و آب استخر تصفیه نمی شود. وجود سیستم تصفیه به همراه یک پمپ استخر جزو لاینفک تمامی استخرها است. هر سیستم سیرکولاسیون استخری باید حداقل دارای فیلتر و پمپ باشد.

*فیلتر،اولین عاملی که می‌تواند برای شنا کردن در استخر مورد توجه قرار گیرد، میزان شفافیت و زلال بودن آب استخر است و این فیلترهای تصفیه آب استخر هستند که پاکیزگی و شفافیت فیزیکی و ظاهری آب استخر را سبب می‌شوند. یکی از پرکاربردترین نوع فیلتر های تصفیه ،فیلتر شنی می‌باشد.
این فیلتر وظیفه از بین بردن ذرات غیر قابل حل و معلق در آب همچون گرد و غبار، خاک و غیره را برعهده دارند. در واقع فیلتر شنی با دارا بودن سیلیس و شن دانه بندی شده، مانع از عبور آلودگی های فیزیکی و ذرات معلق در آب می‌گردد. تنها اب می‌تواند از این قسمت عبور کند و در حقیقت فیلتر های شنی همچون فیلتر شنی تحت فشار، عمل شفاف سازی و تصفیه آب را انجام می‌دهند.

*کلرزن،دستگاه کلرزن استخر یکی از تجهیزات استخر است که می تواند میزان کلر موجود در آب استخر را کنترل و تنظیم کند. همانطور که می دانید کلر به عنوان یکی از مواد ضد عفونی کننده آب استخر قادر است انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر آلاینده‌ها را از آب استخر حذف کند و باعث بهبود کیفیت و شفافیت آب استخر شود.

مبدل،اصل اساسی مبدل های حرارتی این است که در اثر اختلاف دما بین دو سیال، از یک سیال (گاز یا مایع) به سیال دیگر حرارت را منتقل می کنند بدون اینکه دو سیال با هم مخلوط شوند و یا در تماس مستقیم باشند.مبدل ها انواع گوناگونی دارند که یکی از آن ها پوسته و لوله است ،مبدل های موجود در مجموعه ی رهاب هم از نوع پوسته و لوله هستند.

در محیط استخر کلیه نکات ایمنی و بهداشتی باید به طور کامل رعایت شود. با رعایت این نکات، امکان بهره‌برداری کامل از استخر فراهم می‌گردد. تجهیزات جانبی استخر در واقع لوازمی است که به تأمین ایمنی و بهداشت استخر کمک می‌کند.

*اسکیمر  *گریل  *نردبان  *کفشور  *شلنگ  *دسته جارو  *سرجارو  *برس  *دماسنج  *برگ گیر  *کلر  *چراغ استخر 

اسکیمر وسیله ای است که آلودگی و اجزایی که در سطح آب شناور مانده اند را از آب می زداید و از وارد شدن این اقلام به سیستم تصفیه و یا مسدود سازی لوله ها جلوگیری می کند.حشرات، برگ ها، مو، چربی و لوسیون ها و… مواردی هستند که روی آب شناور می مانند و در مدت زمان کمی باعث به وجود آمدن جلبک ها و قارچ ها می شوند. از این رو زدودن آن ها در سریع ترین زمان ممکن، کاری الزامی است.

گریل،استفاده از گریل یا گاتر استخر ، سیستم هایی برای استخرهای شنا می باشد که برای استخرهای سرریز بسیار مناسب هستند. از گریل استخر جهت جمع آوری آب های سرریز دور استخر، جکوزی و فضاهای ورزشی و غیره استفاده می شود. گریل ها از جنس پلاستیک pp یا upvc ساخته می شوند.گریل دور تا دور استخر نصب شده و به آب اجازه عبور می دهند اما از تجمع زباله جلوگیری می کنند.

نردبان،بدون شک یکی از وسایل بسیار مهم در هر استخر، پله استخری به شمار می آید. این وسیله نه تنها باعث راحتی شناگران در خروج و ورود شده بلکه زیبایی و امنیت را نیز برای شناگران به ارمغان می آورد.در انواع استخرها، از استخرهای خانگی گرفته تا استخرهای بزرگ المپیک و همینطور استخرهای درمانی جایی برای خروج از آب در نظر گرفته شده تا شناگران خسته با استفاده از نرده و یا همان نردبان استخر خود را به سکو کناری برسانند.  نردبان استخری عموما از 2 تا 6 پله در دو نوع کف استیل و پلاستیکی موجود است.

کفشور،برای مکش آب از کف استخر و جکوزی و هدایت آن به سمت پمپ و فیلتر تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد.کفشورها معمولاً در بخش عمیق استخر قرار می گیرند و بصورت استاندارد در هر استخر دو عدد کفشور تعبیه می شود اما در استخرهای کوچک می توان از یک کفشور هم استفاده نمود.کفشور نقش بسیار مهمی در تمیزی کف استخر و جکوزی ایفا نموده و به همین دلیل در نظر گرفتن آن در لوله کشی و سیستم تصفیه الزامی می باشد و در ابعاد و اشکال مختلفی تولید و استفاده می شوند.

شلنگ،اصلی ترین استفاده شلنگ استخر برای نظافت کف استخر و جکوزی می باشد.از آنجاییکه در زمان جارو کردن استخر و حرکت دادن سرجارو و دسته تلسکوپی، شلنگ متصل بین سرجارو و دهانه مکش پمپ بدلیل در حال حرکت بودن ، در تماس بودن با آب، پیچش و زیر تابش نور آفتاب بودن توصیه می شود که حتی الامکان شلنگ از کیفیت بالایی برخوردار باشد.(شلنگ های MR.POOL دارای کیفیت بالا هستند)

دسته جارو،دسته تلسکوپی که به دسته جاروی استخر نیز معروف است، وسیله ای است که برای انجام امور زیر ضروری می باشد:- اتصال به سرجارو جهت جارو کردن کف استخر  – اتصال به برس جهت تمیز کردن دیواره و کف استخر  – اتصال به برگ گیر جهت جمع آوری برگها و اجسام بزرگ معلق روی آب و ته نشین شده در کف استخر

سرجارو، وسیله ای است که برای تمیز کردن کف استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار سرجاروی استخر بر پایه مکش ایجاد شده توسط پمپ می باشد. سرجاروی استخری می بایست هم به یک دسته تلسکوپی و هم به شلنگ متصل شود تا امکان جارو کردن کف استخر و جکوزی برای آن مهیا شود.

برس، استفاده از برس برای تمیز کردن کف و دیواره استخر از ضروری ترین کارهایی است که در نگهداری مناسب استخر و جکوزی ها می بایست بصورت منظم انجام گیرد. تمیز کردن کف و دیواره استخر با استفاده از برس به دلایل زیر الزامی است:- جلوگیری از رسوب گذاری:  استخرهای روباز همواره در معرض ورود ذرات معلق و آلودگی ها از هوا به داخل استخر هستند. در صورتیکه این ذرات از طریق فیلتراسیون از آب استخر حذف نشوند، امکان ته نشینی و تجمع تدریجی آنها و تشکیل یک لایه ضخیم در کف استخر وجود خواهد داشت.- جلوگیری از لکه گذاری: لکه های موجود روی کف و دیواره استخر معمولاً مخلوطی از خاک، مواد معدنی، چربی و گاهی ذرات ریز فلزی محلول در آب هستند. لذا به محض مشاهده لکه روی سطوح باید نسبت به تمیز کردن آنها با برس اقدام نمود.- جلوگیری از تشکیل جلبک: حفره های ریز موجود در سطح استخر، مکان بسیار مناسبی برای تشکیل و رشد جلبک ها محسوب می شود. با استفاده منظم از برس استخر می توان از تشکیل و توسعه لایه جلبک در سطوح استخر جلوگیری نمود.- جلوگیری از خوردگی: مقداری از مواد شیمیایی اضافه شده به استخر مانند مواد کاهش دهنده Ph و نمک (در استخرهای مجهز به کلرزن نمکی) ممکن است روی سطوح ته نشین شوند. در صورت عدم تمیز شدن و حل نشدن آنها در آب امکان ایجاد خوردگی در این نقاط وجود خواهد داشت.

دماسنج،ثابت نگه داشتن دمای آب استخر و جکوزی و جلوگیری از افزایش و کاهش آن اهمیت ویژه‌ای دارد. به طور معمول دمای آب استخر باید در بازه 28~26 درجه سانتیگراد و دمای آب جکوزی نیز باید حداکثر 40 درجه سانتیگراد باشد.اگر این دما کاهش پیدا کند افرادی که از استخر و جکوزی استفاده می‌کنند لذت چندانی نمی‌برند و اگر افزایش یابد نه تنها معضلاتی برای سلامتی افراد بوجود می‌آورد، بلکه به تجهیزات فیلتراسیون و نگهداری استخر و جکوزی هم آسیب جدی وارد می‌کند.برای این منظور میتوانید از ترمومتر های MR.POOL که  در طرح‌های مختلف ارائه میشود و  برحسب سانتیگراد و فارنهایت درجه بندی شده است استفاده کنید.

برگ گیر،استخر وسیله ای است که برای جمع آوری برگ ها و اجسام خارجی بزرگ از روی آب و حتی کف استخر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برگ گیر یکی از پر استفاده ترین تجهیزات نگهداری و نظافت استخر به شمار می رود.برگ گیرهای استخر و جکوزی در دو مدل اصلی “با توری مسطح” و “با توری عمیق” وجود دارند.برگ گیر با توری مسطح  ظرفیت آشغالگیری کمتری نسبت به برگ گیر با توری عمیق دارد . اما برگ گیرهای با توری عمیق ظرفیت بیشتری از برگ ها و اجسام معلق در آب را می توانند در خود جای دهند.

کلر،یکی از مهمترین ملزومات نگهداری مناسب استخر، بحث ضدعفونی آب است. مصرف کلر جهت ضدعفونی آب استخر، از متداولترین روشهای این کار است که مدت زیادی است به دلیل اثربخشی، سادگی و هزینه کمتر در بسیاری از استخرها مورد استفاده قرار می گرفته است.(قرص کلر های رهاب دارای کات کبود هستند و کاملا درجه یک میباشند )

چراغ استخری،نورپردازی  به استخر جلوه ای زیبا میبخشد و جلوگیری میکند از افتادن افراد در اب.برای نوپردازی استخر باید از چراغ های ضد اب که میتواند توکار یا روکار باشد استفاده کنید.
*(تمامی این تجهیزات رو بصورت یکجا ، کامل و با بهترین کیفیت و قیمت از ایران رهاب تهیه کنید.)*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *